Zpráva uvádí, že nedostatek napájení procesoru Intel bude pokračovat i v roce 2020

Tchajwanská média DigiTimes, která má poměrně spolehlivou historii nejnovějších zpráv, hlásí, že očekává, že nedostatek procesoru Intel bude pokračovat až do konce roku 2020. Takovou předpověď jsme již viděli docela dlouho, konec konců, generální ředitel společnosti Bob Swan také upřímně vysvětlil současnou situaci. Více zpráv v jiných regionech také naznačuje, že stále více partnerů zvažuje upřednostnění tábora AMD.


Kapacita čipových továren Intel byla nasycena a je obtížné uspokojit nadměrnou poptávku. Ale pro udržení zásilek se výrobci OEM a AIB musí přejít na AMD, což znamená, že konkurenti získají větší podíl na trhu, který dříve držel Intel.

Kromě toho výrobci OEM / AIB nemohou obstát v prémii čipů Intel a AMD nabízí pouze nákladově efektivnější alternativu. V této souvislosti bude možná muset Intel přetáhnout do druhé poloviny roku 2021, aby se věci zase otočily.

Podle nedávné zprávy společnosti Gartner společnost Intel získala zpět korunu číslo jedna, ale také to znamená, že její tovární kapacita dosáhla svého limitu. Z hlediska technologického postupu by však 7nm produktová řada založená na extrémní ultrafialové litografii (EUV) neměla být zpožděním 10nm ovlivněna.

Podle plánu plánuje společnost Intel uvést na trh první produkt o délce 7 nm ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 a generální ředitel společnosti upřímně uznává, že ztratil velkou část podílu na trhu CPU.

Bob Swan připisuje problém třem oblastem. Prvním je nárůst poptávky po procesorech a serverových čipech (21%), což je mnohem rychlejší, než se očekávalo v roce 2018 (pouze 10%).

Za druhé, Intel získal 100% tržní podíl chytrých modemů, ale to vyvíjí větší poptávkový tlak na jeho vlastní továrny.

Třetím je 10nm procesní skokový lístek, který vyvolal větší tlak na zlepšení výkonu předchozího 14nm procesu. Zejména se zvyšujícím se počtem jader se velikost čipu také zvětšuje.

Přestože je většina obsahu stejná, společnost Intel poprvé uvedla dostatečné důvody, proč nemůže uspokojit poptávku po kapacitě. Tato strana také odráží důvod, proč společnost restartovala výrobní linku 22nm, aby se vyrovnala 14nm mezera v nabídce a poptávce.

Pokud se vše povede dobře, očekává se, že se Intel ve čtvrtém čtvrtletí 2021 plně přepne na 7nm EUV proces (ekvivalent k 5nm procesu TSMC) a v roce 2024 povolí 5nm proces (ekvivalent k 3nm TSMC).

E-mailem: Info@ariat-tech.comHK TEL: +00 852-30501966PŘIDAT: Rm 2703 27F Ho King Comm Center 2-16,
Fa Yuen St MongKok Kowloon, Hongkong.